Kalendarium wydarzeń
Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych
w Toruniu
2022
- Stowarzyszenie było współorganizatorem zajęć popularno-naukowych w formie XXI Warsztatów Informatycznych Wydziały Cybernetyki WAT oraz VIII Warsztatów Innowacyjnych Technologii WAT. Warsztaty te odbyły się w dniach 4, 5 i 10 stycznia 2022 roku w formule on-line, ze względu na trwającą nadal pandemię, a zajęcia prowadzone były przez doktorantów Szkoły Doktorskiej Wojskowej Akademii Technicznej.
Temat: „Charakterystyka pojazdów eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP w aspekcie ich mobilności i przejezdności terenu” przygotowali: mgr inż. Marcin Dejewski, mgr inż. Jakub Konwerski, mgr inż. Mateusz Kunikowski i mgr inż. Daniela Szpaczyńska (4.01.2022r.).
Temat: „Światłowody w życiu i w nauce” zaprezentowali: mgr inż. Szymon Fiderkiewicz, mgr inż. Mateusz Majszyk, mgr inż. Estera Pawlikowska i mgr inż. Tomasz Trzciński (4.01.2022r.).
Temat: „Czy inżynier musi umieć liczyć? Czyli jak projektować, żeby nikogo nie zabić” zrealizowali: mgr inż. Iga Barca, mgr inż. Mateusz Majdrak, mgr inż. Kamil Pazur, mgr inż. Patryk Szwajkowski (5.01.2022r.).
Treści tematu: „TAJNE/POUFNE – kilka słów o szyfrach i hasłach” przekazali: mgr inż. Łukasz Dzierzkowski, mgr inż. Robert Jarosz i mgr inż. Mateusz Wróbel (10.01.2022r.).
Powyższe wykłady przyniosły nauczycielom korzyści poznawcze, zarówno w odniesieniu do ich strony merytorycznej jak i metodycznej, a uczniom dały wgląd w ponadprogramowe treści nauczania. - Prezes Zarządu – mgr Jerzy Konopiński aktywnie uczestniczył, wraz z mgr Małgorzatą Łopatko – dyrektorem ZSMEiE i Moniką Ziębą – kierownikiem gospodarczym Szkoły w spotkaniu z Michałem Zaleskim – Prezydentem Miasta Torunia i Anną Łukaszewską – dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. Spotkanie to dotyczyło reakcji i ustosunkowania się do decyzji Burmistrza Czerska o wymówieniu Szkole dzierżawy części działki w miejscowości Ostrowite, na której zlokalizowany jest, od 50 lat, Ośrodek Wypoczynkowy ZSMEiE w Toruniu. Jedną z opcji jest jeszcze możliwość wykupienia całości gruntu Ośrodka przez Gminę Miasta Toruń. Prezes, działając w imieniu Stowarzyszenia, wręczył Prezydentowi Miasta Torunia stosowne pismo wspierające Szkołę w jej staraniach o uratowanie obiektu wypoczynkowego, ale również dydaktyczno–wychowawczego dla uczniów szkoły, wychowanków internatu i członków Stowarzyszenia (lekcje terenowe i biwaki, realizacja Święta Stowarzyszenia).
- W związki z podsumowaniem i analizą stanu płacenia składek członkowskich, prezes w imieniu Zarządu opracował i wysłał stosowne pismo do „dłużników”. Z żalem skonstatowaliśmy, że jednego z podstawowych statutowych obowiązków członka zwyczajnego Stowarzyszenia nie wypełniło do 31.12.2021 roku 117 osób na łączną kwotę 8 390 zł.
- Prezes Zarządu, wraz z grafikiem komputerowym mgr. Tomaszem Gąsiorowskim – członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia, opracował druk specjalnych podziękowań dla darczyńców, sponsorów – osób i instytucji, które przyczyniły się do przygotowania i zrealizowania Święta Patrona Szkoły i otwarcia stałej ekspozycji poświęconej osobie i dokonaniom gen.dyw.prof.dr.hab.inż Sylwestra Kaliskiego. Podziękowania te, wydrukowane przez panią Małgorzatę Sentkowską, dostarczono adresatom, w imieniu Dyrekcji Szkoły i Zarządu Stowarzyszenia, drogą mailową, listownie i osobiście.
- Zarząd Stowarzyszenia wraz z Dyrekcją Szkoły wykonał i skierował podziękowania do:
– Prezydenta Miasta Torunia – Michała Zaleskiego,
– Dyrektora Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie – dr. hab. Andrzeja Gałkowskiego,
– Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie – płk.prof.dr.hab.inż. Przemysława Wachulaka,
– Prorektora ds. Wojskowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie – płk. Grzegorza Kaliciaka,
– Dziekana Wydziału Cybernetyki Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie – dr.hab.inż. Zbigniewa Tarapaty prof.WAT,
– Dziekana Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie – dr.hab.inż. Stanisława Kachela prof. WAT,
za wystosowane gratulacje za inicjatywę i jej efekt oraz życzenia do organizatorów tegorocznego Święta Patrona Szkoły i towarzyszącego mu otwarcia stałej ekspozycji poświęconej osobie i dokonaniom gen.dyw.prof.dr.hab.inż Sylwestra Kaliskiego. - Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, zakupiło 60 kopert A4 specjalnego przeznaczenia dla potrzeb korespondencyjnych Szkoły.
- Prezes Zarządu otrzymał w prezencie, za inicjatywę i zrealizowanie stałej ekspozycji poświęconej osobie i dokonaniom gen.dyw.prof.dr.hab.inż. Sylwestra Kaliskiego, od płk.prof.dr.hab.n.mat.inż. Jerzego Gawineckiego – twórcy Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego im. prof. Sylwestra Kaliskiego oraz byłego dziekana Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, trzy publikacje książkowe jego autorstwa, które prezes przekazał do szkolnej pracowni matematyki.
- Na zaproszenie prezesa Zarządu, w dniu 27.01.2022 roku, gościł w szkole mgr. Jarosław Mokwiński – prezes AUTO REVE Sp. z o.o. w Toruniu. Okolicznością przybycia pana Prezesa było głównie wręczenie mu dyplomu do tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu. Aktu tego dokonali: prezes Zarządu Stowarzyszenia – mgr Jerzy Konopiński oraz mgr Małgorzata Łopatko – dyrektor Szkoły oraz członek Zarządu Stowarzyszenia. W uroczystości udział brali też: mgr Renata Gac – zastępca dyrektora Szkoły oraz przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia i Mateusz Lewicki – członek Komisji Rewizyjnej – absolwent szkoły i sponsor zakupu repliki munduru generalskiego, elementu wystawienniczego ekspozycji. Pan prezes Mokwiński występował w Szkole również w roli sponsora w/w wystawy i z tego tytułu otrzymał, od Dyrekcji Szkoły i Zarządu Stowarzyszenia, specjalne podziękowania w formie dyplomu.W dalszej części spotkania rozmawiano o sytuacji szkoły i firmy w dobie pandemii koronawirusa i „nowego ładu”. Ustalono dalsze formy współpracy, w tym problem przyjmowania uczniów na praktyki i staże. Na koniec gość zwiedził ekspozycję poświęconą prof. Sylwestrowi Kaliskiemu oprowadzony przez jej twórcę – prezesa Zarządu Stowarzyszenia.
- Zarząd Stowarzyszenia, z finansowych środków pozyskanych od sponsorów na organizację Święta Patrona Szkoły i otwarcia wystawy poświęconej prof. Sylwestrowi Kaliskiemu, pokrył koszty wytworzenia i przekazania dyplomów – podziękowań osobom i instytucjom będących darczyńcami rzeczowymi, sponsorami i współpracownikami organizacyjnymi w/w uroczystości. Sygnowali je: mgr Małgorzata Łopatko – dyrektor ZSMEiE oraz mgr Jerzy Konopiński – prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół ZSMEiE.
Dokument zaprojektował i drogą pocztową przekazał adresatom – prezes Zarządu. Przy pomocy grafiki komputerowej, wykonał je mgr Tomasz Gąsiorowski – członek zwyczajny Stowarzyszenia, natomiast wydruki i wysyłki mailowej dokonała pani Małgorzata Sentkowska – skarbnik Zarządu Stowarzyszenia. - Prezes Zarządu – Jerzy Konopiński uczestniczył w spotkaniu, w którym ze strony Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o. w Gdańsku udział wzięli: pan Przemysław Sztandera – prezes Zarządu Pomorskiej SSE sp. z o.o., pani Joanna Gasek – z-ca dyrektora Działu Inwestycji Strefowej, Kierownik Oddziału Pomorskiej SSE w Toruniu, pani Jaśmina Zwierz – Project Menager, Dział Parków Naukowo-Technologicznych, PSSE Gdańsk oraz pan Damian Orzeł – kierownik Zespołu ds. Szkolnictwa Zawodowego, Dział Inwestycji Strefowych, PSSE Gdańsk. Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu reprezentowały panie: Małgorzata Łopatko – dyrektor Szkoły, Renata Gac – zastępca dyrektora Szkoły i Jolanta Pokorska – kierownik kształcenia praktycznego. Omawiano formy i metody współpracy Strefy i Szkoły. Prezentowane były projektowane kierunki kształcenia przystosowane do rynku pracy. Analizowano możliwości zabezpieczania realizacyjnego praktyk i staży dla uczniów szkoły oraz wybór firm i przedsiębiorstw mogących w tym wesprzeć szkołę. Prezes Zarządu zapoznał gości z istotą i zakresem aktywności Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, zakupiło na rzecz Szkoły dwie wiertarko-wkrętarki elektryczne za kwotę 716 złotych.
- Zespół członków Stowarzyszenia w składzie: Jerzy Konopiński, Tomasz Gąsiorowski, Małgorzata Sentkowska, Martyna Konopińska i Bartosz Zegarski, przygotował materiały i wykonał prezentację na płycie CD dotyczącą uroczystości otwarcia stałej ekspozycji poświęconej osobie i dokonaniom gen.dyw.prof.dr.hab.inż Sylwestra Kaliskiego z okazji Święta Patrona Szkoły zrealizowanego w dniu 15 grudnia 2021 roku.
- Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, zakupiło 500 sztuk plastrów z naklejką za kwotę 1 000 zł i przekazało je Szkole do przygotowania plecaczków z upominkami dla dzieci uchodźców z Ukrainy.
- Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, zakupiło i przekazało Szkole w użytkowanie aktywną kolumnę głośnikową 60-Watową wraz z dwoma mikrofonami bezprzewodowymi UHF, SD, Bluetooth, FM, USB i bateriami za kwotę 1 088,99 złotych.
- Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, zakupiło 16 urządzeń elektrycznych i elektronicznych za ogólną kwotę 999,98 złotych, jako nagrody w Festiwalu Talentów Technicznych µElektra, które podczas imprezy popularno-naukowej wręczył zwycięzcom praktycznego konkursu technicznego, prezes Zarządu Stowarzyszenia mgr Jerzy Konopiński.
- Prezes Zarządu Stowarzyszenia wziął udział w „Dniu Otwartym Szkoły” w dniu 21.04.2022 roku i przedstawił obecnym osobę i dokonania Patrona Szkoły – gen.dyw.prof.dr.hab.inż Sylwestra Kaliskiego oraz zaprezentował ekspozycję naścienną „Człowiek i jego dzieło” i wystawę gablotową „Przeszedł z życia do pamięci…”.
- Stowarzyszenie zleciło firmie „Dużyformat” z Torunia wykonanie i montaż tablicy szklanej o wymiarach 150×60 cm informującej o darczyńcach, sponsorach oraz innych osobach, które przyczyniły się do powstania stałej wystawy „Przeszedł z życia do pamięci…” poświęconej osobie i dokonaniom gen.dyw.prof.dr.hab.inż Sylwestra Kaliskiego oraz zrealizowania IV edycji Święta Patrona Szkoły w dniu 15.12.2021roku. Merytorycznie tablicę zaprojektował mgr Jerzy Konopiński, a graficznie opracował mgr Tomasz Gąsiorowski. Koszt tablicy, w wysokości 1 139,10 złotych, pokryło Stowarzyszenie z pozyskanych od sponsorów finansowych darowizn celowych.
- W numerze 1/308 ze stycznia 2022 roku Głosu Akademickiego Pisma Pracowników i Studentów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie ukazał się artykuł „O Sylwestrze Kaliskim w Toruniu” poświęcony realizacji w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych Święta Patrona Szkoły połączonego, w tym roku, z uroczystością otwarcia stałej wystawy poświęconej osobie i dokonaniom gen.dyw.prof.dr.hab.inż Sylwestra Kaliskiego. Jego autorem jest inicjator Święta i powstania wystawy oraz jej twórca – prezes Zarządu Stowarzyszenia mgr Jerzy Konopiński.
- W marcu na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych odbywała się zbiórka pomocy rzeczowej dla mieszkańców Łucka na Ukrainie – partnerskiego miasta Torunia. Informację na ten temat zamieściło również Stowarzyszenie na swojej stronie internetowej i na stowarzyszeniowym facebooku.
- Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, zakupiło 17 specjalistycznych książek rozszerzających wiedzę zawodową uczniów, które przekazało do biblioteki szkolnej. Wartość zakupu – 719,50 złotych.
- Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, zakupiło za kwotę 683,90 zł sześć silników HP30:1 Polotu 1093, cztery mocowania do micro silników i jeden pakiet Li-Pol Redox, co umożliwiło uczniom ZSMEiE udział w zawodach robotów mini SUMO realizowanych przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Dla młodzieży jest to nieoceniona okazja do poszerzania ich wiedzy oraz rozwijania umiejętności rywalizowania w konkursach.
- Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, przekazało kwotę 1 000 zł na wykonanie 10 statuetek okolicznościowych z napisem i logo szkoły, na wniosek organizatorów uroczystości zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. Wręczono je wyróżniającym się tegorocznym absolwentom szkoły.
- Członek Zarządu Stowarzyszenia – mgr Martyna Konopińska opracowała świąteczne życzenia wielkanocne, które zostały umieszczone na stronie internetowej oraz Facebooku Stowarzyszenia oraz przesłane drogą mailową do członków, przyjaciół i naszych sympatyków.
- Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, na prośbę wychowawczyni jednej z klas maturalnych, przekazało kwotę 490 zł na zakup siedmiu kart prezentowych „EMPIK”, które wręczono wyróżniającym się uczniom tej klasy.
- Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego klas maturalnych w dniu 21 kwietnia 2022 roku, odbywającej się w Dworze Artusa, pani dyrektor szkoły mgr Małgorzata Łopatko wręczyła prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych – mgr. Jerzemu Konopińskiemu dyplom „Przyjaciela Szkoły” raz Statuetkę Anioła za bardzo duży osobisty wkład w inicjatywność, kreatywność i pracę na rzecz rozwoju i funkcjonowania Stowarzyszenia, a przez to efektywne i przyjazne wspieranie ZSMEiE oraz jego uczniów.
- Prezes Zarządu mgr Jerzy Konopiński i członek Zarządu Małgorzata Sentkowska sporządzili aktualny wykaz członków Stowarzyszenia oraz ich danych kontaktowych na dzień 17 marca 2022 roku. Stwierdzono w nim następujące stany:
– członków zwyczajnych – 232
– indywidualnych członków wspierających – 27
– instytucjonalnych członków wspierających – 9
– razem: 268 - Stowarzyszenie pozyskało w dniu 6.05.2022 od dr.inż. Romualda Dąbrowskiego – prezesa AIS.PL sp.z o.o. w Toruniu darowiznę celową w kwocie 1 000 zł.
- Członek Stowarzyszenia mgr Tadeusz Kubiak przekazał, działając w imieniu wieloletniego darczyńcy – również członka Stowarzyszenia – mgr.inż. Benedykta Deptuły, kilkaset urządzeń i podzespołów elektronicznych, m.in.: zasilacze komputerowe, układy scalone różnych typów, przełączniki różnych typów, gniazda zasilające, przełączniki i przewody, silnik gramofonowy, potencjometry obrotowe różnych typów, detektor radiowy, płytki monitorowe, kondensatory, oporniki, elementy indukcyjne, potencjometry, przewód koncentryczny, elementy przekaźników transformatory, mikrofon, różne przewody cienkie.
- Stowarzyszenie zleciło ZHU „Dystans” – Olkowski Jan z Młyńca wykonanie pucharów, dyplomów i certyfikatów w związku z planowanymi turniejami: szachowym, tenisa stołowego i piłki siatkowej podczas Święta Stowarzyszenia organizowanym w Ostrowitem k/Czerska w szkolnym ośrodku wypoczynkowym. Połowę kosztów wykonania pucharów oraz projektu i druku dyplomów w kwocie 452 złote pokryło Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych. Druga część kosztów pucharów zasponsorował właściciel zakładu.
- Stowarzyszenie pozyskało kolejną darowiznę finansową w kwocie 1 000 zł od firmy AIS.PL sp. z o.o. w Toruniu w dniu 18.08.2022 r.
- Zarząd Stowarzyszenia podjął uchwały, w wyniku których, zmieniono kategorię członkostwa niektórym osobom. Sześciu członków zwyczajnych przeszło do kategorii indywidualnych członków wspierających, a czterem indywidualnym członkom wspierającym przyznano tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia. Takie samo wyróżnienie skierowana do jednego dotychczasowego członka zwyczajnego. Zmiany kategorii członkostwa wiązały się z oceną zaangażowania organizacyjnego, materialnego i finansowego tych osób w życie Szkoły i Stowarzyszenia.
- Członek zwyczajny Stowarzyszenia mgr inż. Waldemar Tomaszewski przekazał nieodpłatnie prezesowi Zarządu, dla jego potrzeb, urządzenie wielofunkcyjne HP Deskjet Ink Advantage 3545.
- Prezes Zarządu Jerzy Konopiński wraz z członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia i kierownikiem gospodarczym szkoły Moniką Zięba i członkiem Komisji Rewizyjnej- Robertem Łukaszewskim brał udział w wizji lokalnej w Ośrodku Wypoczynkowym w Ostrowitem k/Czerska. Ze strony Urzędu Miasta Torunia jej uczestnikami byli: Wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz, Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami – Lidia Popiela oraz Radca Prawny Urzędu – Beata Żurawska, będący po spotkaniu z burmistrzem Miasta i Gminy Czersk. Wiązało się to z potencjalnym zagrożeniem likwidacji szkolnego ośrodka wypoczynkowego.
- Prezes Zarządu Stowarzyszenia, na zaproszenie członka zwyczajnego mgr.inż. Piotra Gutowskiego, brał udział w jego promocji oficerskiej po zakończonych studiach w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Prezes przekazał panu podporucznikowi „List Gratulacyjny” i życzenia w imieniu własnym i całego Stowarzyszenia.
Artykuł o wydarzeniu: „Promocja oficerska ze stowarzyszeniowym akcentem” - Na zaproszenie pani dyrektor Szkoły – członka Zarządu Stowarzyszenia mgr. Małgorzaty Łopatko oraz prezesa Zarządu mgr. Jerzego Konopińskiego do Szkoły przybył członek zwyczajny – mgr inż. Benedykt Deptuła – emerytowany nauczyciel i wieloletni oraz wielokrotny darczyńca przekazujący na rzecz Szkoły setki urządzeń i podzespołów elektrycznych i elektronicznych. Za tą bezinteresowną działalność pan mgr inż. Benedykt Deptuła uhonorowany został Statuetką Stowarzyszenia, którą uroczyście wręczyli: prezes Zarządu i pani dyrektor. Po tej uroczystości prezes oprowadził gościa po wystawie poświęconej Patronowi Szkoły – prof. Sylwestrowi Kaliskiemu.
- Pan mgr inż. Benedykt Deptuła przekazał Szkole, za pośrednictwem Stowarzyszenia, kolejną turę urządzeń.
- Prezes Zarządu, na zaproszenie członka Komisji Rewizyjnej Mateusza Lewickiego, uczestniczył w koncercie Andrea Bocelli na PGE Narodowym w Warszawie.
- Na zaproszenie pana płk.prof.dr.hab.inż. Zdzisława Jankiewicza – indywidualnego członka wspierającego Stowarzyszenia, mgr Jerzy Konopiński i Mateusz Lewicki złożyli wizytę w domu pana Profesora. Prezes Zarządu przekazał Gospodarzowi spotkania informację o uchwale Zarządu wnioskującej do Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia o nadanie płk.prof.dr.hab.inż. Zdzisławowi Jankiewiczowi tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych, uzyskując zgodę zainteresowanego na przyjęcie tego wyróżnienia. Prezes, w imieniu swoim i Zarządu, zaprosił pana Profesora do udziału w tegorocznym Święcie Patrona Szkoły i wygłoszenie okolicznościowego wykładu.
- Stowarzyszenie pozyskało nieodpłatnie, od członka zwyczajnego – pana Andrzeja Michalskiego, osiem kompletów do gry w szachy (plansze, figury, zegary).
- W dniu 8 września 2022 roku odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia podsumowujące prace naszej organizacji w 2021 roku, które podjęło sześć uchwał:
– w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowo-merytorycznego Stowarzyszenia za rok 2021,
– w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia,
– w sprawie nadania tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu panu dr. inż. Romualdowi Dąbrowskiemu,
– w sprawie nadania tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu panu płk. prof. dr. hab. inż. Zdzisławowi Jankiewiczowi,
– w sprawie nadania tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu panu mgr inż. Stanisławowi Wiśniewskiemu,
– w sprawie nadania tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu panu mgr Januszowi Grzempce. - Prezes Zarządu brał udział w organizowanej przez Kujawsko- Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezesa Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o., Wojewódzkiej Konferencji Doradców Zawodowych „Relacje między rynkiem pracy a zadaniami szkoły”.
- Pod hasłem „Bawmy się i pomagajmy szkole”, w dniach 24-25 września 2022 roku, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu uczestniczyli w kolejnej edycji Święta Stowarzyszenia. Miało to miejsce w Ośrodku Wypoczynkowym ZSMEiE w Ostrowitem k/Czerska, udostępnionym Stowarzyszeniu nieodpłatnie dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Szkoły. Wydarzenie miało formę ekologiczno-sportowego biwaku integracyjnego. Szczegółowa relacja pod linkiem „Bawmy się i pomagajmy szkole”.
- Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, zakupiło sprzęt sportowy niezbędny do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego na prośbę nauczycieli tego przedmiotu. Zakup dotyczył 7 piłek za kwotę 479,93 złotych.
- Prezes Zarządu, reprezentując Stowarzyszenie, wziął udział w szkolnej uroczystości Święta Edukacji Narodowej i przekazał, na ręce pani dyrektor szkoły, okolicznościowe życzenia w imieniu swoim oraz całego Stowarzyszenia.
- Niezawodny Przyjaciel Szkoły – mgr inż. Benedykt Deptuła przekazał Stowarzyszeniu z intencją wsparcia nauczycieli przedmiotów zawodowych i uczniów kilkadziesiąt urządzeń i podzespołów elektrycznych i elektronicznych, m.in.: układ tyrystorowy trzyfazowy, zasilacz, transformatory i przewody, miernik cyfrowy, wzmacniacz częstotliwości 6,5 MHz, silnik prądu przemiennego, kondensatory, przełączniki do składania i silniki elektryczne.
- Na zaproszenie prezesa Zarządu do Torunia przyjechał dr Paweł Brudek – pracownik naukowy Muzeum Powstania Warszawskiego, którego życzeniem było zwiedzenie stałej ekspozycji poświęconej osobie i dokonaniom gen.dyw.prof.dr.hab.inż. Sylwestra Kaliskiego, do powstania której walnie się przyczynił poprzez konsultacje i przekazanie materiałów dotyczących Patrona Szkoły. Gość zwiedził też Szkołę i Internat. Artykuł o wizycie pod linkiem „Wizyta pracownika Muzeum Powstania Warszawskiego”
Uzgodniono formy i zakres dalszej współpracy dotyczącej wiedzy o prof. Kaliskim oraz możliwości zwiedzania przez uczniów Muzeum Powstania Warszawskiego. - W 2022 Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych, na wniosek Zarządu Stowarzyszenia przyznało tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu:
– panu dr. inż. Romualdowi Dąbrowskiemu- prezesowi AIS. PL Sp. z o.o. w Toruniu
– panu płk. prof. dr. hab. inż. Zdzisławowi Jankiewiczowi pracownikowi naukowemu Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. - Zarząd Stowarzyszenia, na mocy stosownych uchwał, przyznał Statuetki Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu następującym osobom fizycznym i prawnym:
– państwu Justynie i Adamowi Martewicz – przedsiębiorcy ze Szwarcenowa
– firmie AIS. PL Sp. z o.o. w Toruniu
– panu inż. Tadeuszowi Bartnickiemu – Członkowi Zarządu WRZOSEL Sp. k. – Elektryczne systemy napędowe i Automatyka Przemysłowa w Toruniu
– panu mgr.inż. Michałowi Twerd – Prezesowi Zarządu Zakładu Energoelektroniki TWERD Sp. z o. o . w Toruniu
– panu Mateuszowi Lewickiemu – właścicielowi firmy ADMINISTERIUM w Bydgoszczy - W związku z realizacją przez Stowarzyszenie wielokierunkowych działań charytatywnych, na wniosek prezesa, po raz kolejny podjęto się wsparcia uczniów niepełnosprawnych z klas integracyjnych SP 16 w Toruniu.
Szczegóły wsparcia w artykule: „Charytatywne Mikołajki”
- Zarząd Stowarzyszenia podjął uchwałę, na mocy której zaakceptował i zatwierdził zorganizowanie kolejnego Święta Stowarzyszenia w dniach 9-10 września 2023 roku, po raz ostatni w likwidowanym Ośrodku Wypoczynkowym ZSMEiE w Ostrowitem k. Czerska i uzyskał zgodę pani dyrektor Szkoły na jego nieodpłatne wynajęcie.
- Po raz kolejny Stowarzyszenie pozyskało darowiznę finansową na łączną kwotę 900 złotych od pana dr. Jacka Janiszewskiego Przewodniczącego Rady Programowej Welconomy z Torunia.
- Stowarzyszenie pozyskało darowiznę finansową w kwocie 2000 złotych od firmy Wojciechowski-finanse i ubezpieczenia.
- Stowarzyszenie pozyskało wsparcie finansowe od Toruńskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, z tytułu odpisu 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych, w kwocie 1884,51 złotych.
- Stowarzyszenie pozyskało darowiznę w łącznej kwocie 1500 złotych od pana mgr. inż. Tadeusza Bartnickiego z firmy WRZOSEL Sp. k. z Torunia.
- Stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie do kosztów organizacji Święta Stowarzyszenia od Gminy Miasta Toruń w wysokości 300 złotych.
- Sekretarz Zarządu – mgr Alicja Barwińska-Chmielewicz przeprowadziła V edycję Szkolnego Quizu o prof. Sylwestrze Kaliskim.
W bieżącym roku wzięło w nim udział 190 uczniów z klas pierwszych. I miejsce zajął Jakub Szczepanik z klasy I K, II miejsce Rafał Filipczak z klasy IP, a Adam Babiarz z IT, Mikołaj Maciejewski z I P i Marek Deskiewicz z I FH zajęli III miejsce. Zwycięzcom dyplomy wręczyła organizatorka quizu, natomiast prezes przekazał nagrody rzeczowe w formie suwenirów pozyskanych od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. - Z inicjatywy prezesa Zarządu – Jerzego Konopińskiego, po raz piąty w 37 – letniej historii patronatu, Stowarzyszenie zorganizowało Święto Patrona Szkoły. Pamięć o gen.dyw.prof.dr.hab.inż. Sylwestrze Kaliskim wyrażono realizacją w dniu 20 grudnia 2022 roku uroczystości, na którą przybyli przedsiębiorcy współpracujący ze Szkołą i Stowarzyszeniem, nauczyciele i uczniowie. Szczegóły wydarzenia i galeria zdjęć w artykule: „Pamięci Patrona Szkoły”.
- Zarząd Stowarzyszenia wystosował drogą mailową do swoich członków i sympatyków życzenia świąteczne i noworoczne.
- Prezes Stowarzyszenia brał udział w uroczystej kolacji wigilijnej w internacie szkolnym, podczas której wręczył wychowankom prezent ufundowany przez Stowarzyszenie w postaci urządzeń do samodzielnego przygotowywania posiłków o łącznej wartości 1047,96 złotych brutto:
– zestaw garnków VITO 7 el.
– kuchenka nastawna MKE- 11 MPM
– gofrownica EG002B czarna RAVEN
– SM1004S opiekacz do kanapek. - Prezes Zarządu reprezentował Stowarzyszenie podczas Koncertu Pieśni Patriotycznych zorganizowanego w Szkole.
- Stowarzyszenie, z finansowych środków własnych, zakupiło urządzenia elektryczne i elektroniczne z przeznaczeniem na nagrody dla zwycięzców w konkursie prac na Festiwalu Talentów Technicznych µElektra za kwotę 999,87 złotych.
- Stowarzyszenie pokryło koszty wykonania koszulek promocyjnych z nadrukami logo Szkoły, Stowarzyszenia i µElektry dla funkcyjnych jej realizatorów za kwotę 499,38 złotych.