Kalendarium wydarzeń
Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych
w Toruniu
2024
Stowarzyszenie
1. Opracowano i wysłano do Redakcji Głosu Akademickiego Pisma Pracowników i Studentów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, artykuł „Więzi stale umacniane” o współpracy Szkoły i Stowarzyszenia z WAT.
2. Opracowano „Sprawozdanie merytoryczne” z działalności Stowarzyszenia za 2023 rok.
3. Z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia Stowarzyszenia prezes Zarządu Jerzy Konopiński opracował treść „Listu Jubileuszowego”, a sekretarz Zarządu Martyna Konopińska wysłała go do wszystkich członków Stowarzyszenia.
4. Kupowano artykuły biurowe (druki KP, koszulki na dokumenty, tusz do drukarki).
5. Wykonano w Drukarni „Salus” tarcze z logo Stowarzyszenia i igłami do mocowania.
6. Zakupiono w sklepie Biuro Plus Janowscy 50 papierowych toreb prezentowych.
7. Wysłano pocztą zaproszenia na Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia oraz „Sprawozdanie z działalności merytoryczno-finansowej Stowarzyszenia za 2023 rok” i List Jubileuszowy z okazji 10-lecia istnienia Stowarzyszenia do członków bez adresów e-mailowych.
8. Opracowano i wysłano do wszystkich członków Stowarzyszenia „Apel do Przyjaciół” w sprawie przekazania 1,5% odpisu podatku od osób fizycznych za 2023 rok.
9. Prezes Zarządu, w dniu 1.03.2024 roku, wziął udział w spotkaniu absolwentów Szkoły (rok matury – 1989), zaprezentował istotę i aktywność Stowarzyszenia, zaprosił do współpracy ze Stowarzyszeniem oraz rozdał materiały promocyjne.
10. Zarząd Stowarzyszenia przyznał 15 Statuetek Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych osobom fizycznym i prawnym.
11. Wykonano w Drukarni Salus 50 naklejek samoprzylepnych z logo Stowarzyszenia na torby prezentowe.
12. Zlecono wykonanie dyplomów i tabliczek do Statuetek Stowarzyszenia w ZHU „Dystans” – Jan Olkowski z Młyńca.
13. Zakupiono tort jubileuszowy i świeczki na Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia oraz ciasto na spotkanie ze sponsorami.
14. Opracowano aktualny (na dzień 1.01.2024 roku) wykaz zadłużeń członków zwyczajnych Stowarzyszenia oraz pismo motywacyjno-mobilizujące, które wysłano do wszystkich 90 dłużników.
15. Sekretarz Zarządu opracowała treściowo i graficznie życzenia wielkanocne i wysłała je mailowo do wszystkich członków Stowarzyszenia oraz umieściła je na Facebooku Stowarzyszenia.
16. Zrealizowano jubileuszowe Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia (13.03.2024 r.), które podjęło 10 uchwał, w tym: o przyjęciu sprawozdania rocznego z aktywności Stowarzyszenia, o udzieleniu Zarządowi absolutorium za 2023 rok, o nadaniu tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia emerytowanemu dyrektorowi ZSMEiE – mgr. Andrzejowi Skrzypczykowi oraz o realizacji cyklicznej uroczystości Święta Patrona Szkoły. W programie Walnego Zebrania była konsumpcja jubileuszowego tortu, wręczenie Statuetek i koncert szkolnego zespołu wokalno-muzycznego oraz wystąpienie prezesa podsumowujące dorobek organizacyjny i merytoryczny Stowarzyszenia w ciągu minionych 10 lat.
17. Prezes Zarządu, działając w imieniu Stowarzyszenia, po raz kolejny podpisał formularz zgłoszeniowy osoby prawnej do projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu” gwarantującego nieodpłatną pomoc prawną, finansową, organizacyjną oraz wsparcie przy aplikowaniu do środków unijnych, marszałkowskich i miejskich.
18. W trakcie Dnia Otwartego Szkoły prezes, wspólnie z dyrekcją, spotkał się z przedsiębiorcami i absolwentami – pozyskał siedmiu nowych członków zwyczajnych i jednego indywidualnego członka wspierającego oraz darowiznę celową w kwocie 2 000 złotych od firmy „Hydrom” z Grudziądza i PPUH „Plastian” Sp.j. z Chełmży.
19. Prezes Zarządu wziął udział w uroczystości zakończenia roku szkolnego maturzystów w dniu 26.04.2024 roku i zaprezentował zebranym absolwentom, ich rodzicom i gościom Stowarzyszenie.
20. Stowarzyszenie pozyskało darowiznę finansową w kwocie 600 złotych od absolwentów Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych – rok matury 1978.
21. Zlecono Z.H.U. Dystans Jan Olkowski z Młyńca wykonanie dyplomów i certyfikatów w związku z organizacją Święta Stowarzyszenia.
22. Pan Jan Olkowski z firmy Dystans – indywidualny członek wspierający Stowarzyszenia przekazał darowiznę rzeczową w postaci 6 pucharów o wartości ok. 700 złotych, jako wyróżnień w turnieju szachowym i turnieju tenisa stołowego podczas Święta Stowarzyszenia.
23. Prezes Jerzy Konopiński i skarbnik Zarządu Małgorzata Sentkowska podpisali dokumenty związane z kontynuacją współpracy z mBankiem: „Oświadczenie o rezydencji podatkowej”, „Oświadczenie o beneficjencie rzeczywistym Klienta”, „Zgłoszenie informacji o beneficjencie rzeczywistym” oraz uzyskali „Numer rejestracyjny zgłoszenia do CRBR z dnia 29.04.2024 roku dla podmiotu z NIP 9562306938”.
24. Prezes Zarządu wraz z członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia – Jerzym Kujawą udał się do Bachotka celem rozeznania warunków zorganizowania Święta Stowarzyszenia w Ośrodku Wypoczynkowym „Stepol”.
25. Zarząd Stowarzyszenia, na wniosek prezesa, przyznał Statuetkę Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu panu mgr.inż. Dawidowi Kujawińskiemu – właścicielowi Z.H.U.P. Goltronet z Golubia-Dobrzynia za wielokrotne finansowe i rzeczowe przyjazne wspieranie Stowarzyszenia i Szkoły.
26. Prezes Zarządu wraz z członkinią Zarządu – Małgorzatą Łopatko odwiedzili w dniu 5 kwietnia emerytowanego dyrektora ZSMEiE, w jego domu, i wręczyli mu Statuetkę i dyplom do przyznanego tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu.
27. Prezes Zarządu spotkał się z kierownikiem „Mariny” MOSiR Przystań Jachtowa – panem Mirosławem Berlińskim – członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia oraz panem Krzysztofem Wasilkiewiczem – dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu i uzyskał ich zgodę na zorganizowanie w obiekcie Przystani, tegorocznego Święta Stowarzyszenia.
28. Prezes Zarządu Stowarzyszenia pozyskał z Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Toruniu pięć albumów o Toruniu z przeznaczeniem na prezenty dla gości specjalnych tegorocznego Święta Patrona Szkoły, panów: Zdzisława Jankiewicza, Ryszarda Wodnickiego, Janusza Mikołajczyka i Adriana Bojczuka z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz pana Wojciecha Kaliskiego z Warszawy – syna Patrona Szkoły.
29. Decyzją Zarządu Stowarzyszenia, na mocy jego Uchwały nr 18/2024 z dnia 22.04.2024 roku, przyznano Statuetkę Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu panu Adrianowi Bojczukowi – indywidualnemu członkowi wspierającemu Stowarzyszenia za zaprojektowanie i wykonanie stałej ekspozycji naściennej „Człowiek i jego dzieło” oraz za promowanie Szkoły w środowisku WAT. Wyróżnienie wraz z dyplomem wręczyli: pani Małgorzata Łopatko i pan Jerzy Konopiński.
30. Po raz kolejny, indywidualny członek wspierający Stowarzyszenia – pani Jagoda Maślanka – właścicielka Studia Florystycznego Jaga Design uświetniła uroczystość stowarzyszeniową, przekazując nieodpłatnie piękną dekorację kwiatową.
31. Prezes Zarządu – Jerzy Konopiński wraz z panią Małgorzatą Łopatko – dyrektorem ZSMEiE spotkali się z nowym prezydentem Torunia – Pawłem Gulewskim. Zaprezentowano Stowarzyszenie i Szkołę, jej sukcesy, problemy, potrzeby oraz plany inwestycyjno-organizacyjne związane ze zbliżającym się 80-leciem Szkoły.
32. Pozyskano darowiznę rzeczową w postaci naczyń, sztućców i innych przedmiotów na rzecz organizacji Święta Stowarzyszenia od firmy Hurto-Zbyt Kowalski Zbigniew z Torunia.
33. Sporządzono wykaz członków zwyczajnych Stowarzyszenia – pracowników Szkoły, ustalono ich ruch frekwencyjny i stan wpłacenia przez nich składek. Z ogólnej liczby 335 członków zwyczajnych Stowarzyszenia – 93 osoby to pracownicy Szkoły (27,8%). Z ogólnej liczby 81 osób skreślonych z listy członków zwyczajnych, 33 osoby to pracownicy Szkoły (40,7%).
34. Nie dopełnili oni obowiązku płacenia składek członkowskich na kwotę 3 265 złotych (stan na dzień 5.08.2024).
35. Określono zakres działań Stowarzyszenia na rzecz obchodów 80-lecia powstania Szkoły, 100-lecia urodzin Patrona Szkoły i 40-lecia nadania Szkole imienia gen.dyw.prof.dr.hab.inż. Sylwestra Kaliskiego.
36. Opracowano treść i zakres współpracy Stowarzyszenia i Szkoły z WAT w Warszawie.
37. Sporządzono wykaz publikacji w Głosie Akademickim. Piśmie Pracowników i Studentów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a dotyczących współpracy Stowarzyszenia, Szkoły i WAT. Odnotowano 12 takich tekstów, z czego 8 – to artykuły autorstwa prezesa Zarządu Stowarzyszenia – Jerzego Konopińskiego.
Szkoła
1. Dokonano zakupu 15 ram aluminiowych z plexi antyrefleks (70×100) do plansz wystawienniczych dla ekspozycji ,,Człowiek i jego dzieło” poświęconej osobie i dokonaniom Patrona Szkoły – gen.dyw.prof.dr.hab.inż. Sylwestra Kaliskiego.
2. Członek Zarządu Stowarzyszenia – Mateusz Lewicki – właściciel firmy „Administerium” z Bydgoszczy przekazał Stowarzyszeniu, z przeznaczeniem dla biblioteki i pracowni szkolnych, darowiznę rzeczową w postaci:
– 43 pozycji książkowych z zakresu: informatyki (programowanie, projektowanie systemów, administracja, bezpieczeństwo, architektura systemów), elektroniki (przetwarzane i analiza sygnałów), fizyki i rysunku technicznego;
– 45 magazynów/czasopism o tematyce informatyki i elektroniki;
– drukarki 3D wraz z trzema zestawami filamentów – materiałów do druku.
Wartość tej darowizny wynosi ponad 5 000 złotych.
3. Pozyskano od mjr. w st.spocz.mgr.inż. Stefana Smolińskiego z Gdańska – absolwenta Szkoły i WAT-u, książki, albumy i inne publikacje oraz jego dokumenty, legitymacje i odznaczenia. Pan Smoliński kolejny raz przekazuje też Stowarzyszeniu comiesięczną darowiznę pieniężną.
4. Prezes Zarządu – mgr Jerzy Konopiński opracował teksty do nowej ekspozycji naściennej „Człowiek i jego dzieło” poświęconej osobie i dokonaniom Patrona Szkoły – gen.dyw.prof.dr.hab.inż. Sylwestra Kaliskiego.
5. Stowarzyszenie pozyskało nieodpłatnie od członka zwyczajnego Dawida Kujawińskiego – właściciela Z.H.U.P. Goltronet z Golubia-Dobrzynia 26 sufitowych punktów świetlnych o łącznej wartości 3 120 złotych.
6. Prezes Zarządu – Jerzy Konopiński wraz z członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia – Robertem Łukaszewskim pojechał do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie celem odebrania plansz wystawy „Człowiek i jego dzieło” poświęconej prof. Sylwestrowi Kaliskiemu, którą następnie umieścili w świetlicy szkolnej.
7. Z inicjatywy prezesa Zarządu, z okazji Święta Patrona Szkoły, stworzona została nowa wystawa naścienna „Człowiek i jego dzieło”. Jej autorem, przy współudziale organizacyjno-merytorycznym Jerzego Konopińskiego, był pan Adrian Bojczuk – specjalista ds. multimediów Ośrodka Informacji Naukowej i Promocji Biblioteki Głównej WAT, obecny na uroczystości. Odsłonięcia ekspozycji dokonał pan Wojciech Kaliski – syn Patrona Szkoły w asyście pani Małgorzaty Łopatko – dyrektora ZSMEiE oraz Jerzego Konopińskiego – prezesa Zarządu Stowarzyszenia. Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie reprezentował pan płk dr inż. Janusz Mikołajczyk – zastępca dyrektora Instytutu Optoelektroniki WAT, absolwent naszej Szkoły.
8. Dofinansowano kwotą 2 500 złotych, z finansowych środków własnych Stowarzyszenia, koszt nagrania filmu promocyjno-informacyjnego o ZSMEiE.
Uczniowie
1. Zarząd Stowarzyszenia podjął decyzję o przekazaniu darowizny finansowej w kwocie 1 000 złotych z przeznaczeniem na nagrody dla zwycięzców części konkursowej Festiwalu Talentów Technicznych µElektra.
2. Pozyskano od mgr.inż. Benedykta Deptuły kolejną partię części elektrycznych.
3. Kontynuowano pozyskiwanie od rodziców uczniów celowej darowizny finansowej na rzecz pokrycia kosztów wycieczki 48 uczniów do Chorwacji.
4. Zakupiono karty prezentowe EMPIK z przeznaczeniem na nagrody dla członków szkolnego zespołu wokalno-instrumentalnego „Przepalone styki” za występ podczas jubileuszowego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.
5. Przelano na konto Biura Podróży „Geosfera” z Murowańca kwoty 41 330 złotych pozyskiwaną, jako darowizna celowa, na pokrycie kosztów wyjazdu uczniów do Chorwacji.
6. Zakupiono karty prezentowe EMPIK z przeznaczeniem na nagrody dla zwycięzców quizu wiedzy o prof. Sylwestrze Kaliskim. W quizie udział wzięło, w tym roku, 178 uczniów naszej Szkoły.
7. Pozyskano od emerytowanego nauczyciela Szkoły – mgr.inż. Benedykta Deptuły kolejne trzy tury części, urządzeń elektrycznych i drewnianych skrzynek na małogabarytowe elektryczne komponenty.
8. Prezes wziął udział w Festiwalu Talentów Technicznych µElektra w dniu 18.04.2024 roku, podczas którego reprezentował Stowarzyszenie i wręczał nagrody, wspólnie z dyrekcją Szkoły i przedsiębiorcami – sponsorami w części konkursowej Festiwalu.
9. Stowarzyszenie pokryło koszty wyjazdu busem do Mielca 6 uczniów i 2 nauczycieli celem udziału w II etapie Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej w dniach 16-17.05.2024 roku. Było to możliwe dzięki przyjaznemu wspieraniu dwóch absolwentów naszej Szkoły (2009), panów: mgr. Fabiana Weisbróta – właściciela P.P.U.H. Plastian Sp.J. z Chelmży oraz Rafała Zigowskiego – właściciela firmy Hydrom z Grudziądza. Łączna kwota darowizny celowej wyniosła 2 000 złotych.
10. Zakupiono karty prezentowe EMPIK, jako nagrody na zakończenie roku szkolnego, dla wyróżniających się uczniów kl. II p ZSMEiE.
11. Po raz kolejny pozyskano od emerytowanego nauczyciela Szkoły – mgr.inż. Benedykta Deptuły urządzenia elektryczne, które przekazano do pracowni elektrycznej na użytek uczniów.
12. Stowarzyszenie, po raz siódmy, zorganizowało w dniu 24 maja Święto Patrona Szkoły upamiętniające osobę i dokonania gen.dyw.prof.dr.hab.inż. Sylwestra Kaliskiego. Okolicznościowe wykłady, dla grupy ponad 80 uczniów i nauczycieli, wygłosili: płk w st. spocz. prof. dr hab.inż. Zdzisław Jankiewicz: „Cywilizacyjne zastosowanie paserów. Pamięci prof. S.Kaliskiego” oraz ppłk w st.spocz. dr inż. Ryszard Wodnicki: „Niektóre zastosowania krótkich impulsów laserowych”. Obydwaj panowie są byłymi pracownikami naukowymi Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
13. Z okazji Święta Patrona Szkoły, Stowarzyszenie ufundowało nagrody i dyplomy dla zwycięzców Szkolnego Quizu o prof. Sylwestrze Kaliskim (I miejsce – jedna osoba, II miejsce – 2 osoby, III miejsce – 4 osoby spośród 178 uczniów klas pierwszych biorących udział w konkursie). Nagrody wręczali: Wojciech Kaliski, Jerzy Konopiński i Alicja Barwińska-Chmielewicz – organizatorka i realizatorka konkursu.
Nabór członków
1. Prezes Zarządy uczestniczył w „spotkaniu koleżeńskim” absolwentów Technikum Mechaniczno-Elektrycznego – rok matury 1989. Przedstawił Stowarzyszenie – jego cele, zadania i efekty aktywności oraz zachęcił do udziału w Stowarzyszeniu.
2. Prezes Zarządu spotkał się z absolwentami Technikum Mechaniczno-Elektrycznego – rok matury 1979. Zapoznał zebranych ze Stowarzyszeniem i promował udział w jego szeregach. Zapoznał obecnych z wystawami poświęconymi gen.dyw.prof.dr.hab.inż. Sylwestowi Kaliskiemu.
3. Prezes Zarządu uczestniczył w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji zjazdu absolwentów Technikum Mechaniczno-Elektrycznego – rok matury 1974. Zaprezentował Stowarzyszenie, oprowadził po wystawach poświęconych Patronowi Szkoły oraz rozdał dokumenty związane z członkostwem w Stowarzyszeniu.
Pozyskiwanie środków
1. Sekretarz Zarządu – Martyna Konopińska przesłała drogą mailową „Apel do Przyjaciół” w sprawie przekazania 1,5% odpisu podatku za 2023 rok do wszystkich członków Stowarzyszenia.
2. Pozyskano od rodziców uczniów, kwotę 41 330 złotych, jako darowiznę celową na rzecz wyjazdu młodzieży na wycieczkę do Chorwacji.
3. Analizowano stopień regulowania wpłat składki członkowskiej przez członków zwyczajnych Stowarzyszenia. Opracowano wykaz dłużników, przygotowano stosowne pismo, a prezes kontaktował się z nimi osobiście i telefonicznie.
4. Dla umożliwienia realizacji statutowych zadań i zamierzeń Stowarzyszenia, prezes Zarządu pozyskał darowizny finansowe (na łączną kwotę 11 280 złotych) od następujących sponsorów:
– Absolwenci kl. V e Technikum Mechaniczko-Elektrycznego, rok matury 1978;
– AIS.PL Sp. z o.o. – Toruń;
– ANIRO Sp. z o.o. – Toruń;
– Bartnicki Tadeusz – Toruń;
– Gajewska Elżbieta – Toruń;
– Homa Zbigniew – Kanada;
– Kleczko Marek – Toruń;
– Kłodawski Piotr – Toruń;
– Miejski Zakład Komunikacji – Toruń;
– PROXIMA Sp.J. – Toruń;
– Smoliński Stefan –Gdańsk;
– Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole – Toruń;
– Weisbrót Fabian – Świecie;
– Wrzeszcz Magdalena – Toruń;
– Zigowski Rafał – Świecie.
Aktywność charytatywna
1. Przekazywano finansową darowiznę zdrowotną do Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” na rzecz chorego dziecka – Kiary.
2. Przekazano finansową darowiznę zdrowotną do Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba” na rzecz chorego przewlekle ucznia naszej szkoły – Oskara.
3. Przekazano darowiznę finansową ukraińskiej rodzinie pracownika gospodarczego naszej Szkoły. Rodzina składa się z pięciu osób, w tym dziecka specjalnej troski i noworodka, przez co matka jest osobą niepracującą.