Pamięci skutecznego wizjonera

W listopadzie 2023 roku minie 35. rocznica śmierci najwybitniejszego dyrektora Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Toruniu – mgr Feliksa Lipkowskiego. Od roku 1975, kiedy to włodarz toruńskiego ,,Mechanika” zakończył swoją zawodową misję, nic i nikt nie przyćmił i nie prześcignął jego organizacyjnego i pedagogicznego dorobku.

Dla uhonorowania osoby i upamiętnienia dokonań Pana Dyrektora Feliksa Lipkowskiego, dyrekcja Szkoły oraz Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu, w dniu 16 marca b.r., zorganizowali uroczystość odsłonięcia wizerunku mgr Feliksa Lipkowskiego, który został umieszczony w budynku głównym naszej placówki. 
Inspiracją dla tego wydarzenia było ufundowanie i przekazanie Szkole portretu Pana Dyrektora, wykonanego w technice zdjęcia na płótnie fotograficznym przez absolwenta Technikum Mechaniczno-Elektrycznego (rok matury 1975) – pana Tadeusza Kwiatkowskiego.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Toruniu. W skład pocztu sztandarowego wchodzili uczniowie klasy 2D: Adam Lewna – chorąży oraz Maja Waśkiewicz i Mateusz Orliński – asysta. Następnie wprowadzony został historyczny sztandar Technikum Mechaniczno-Elektrycznego ufundowany i przekazany ówczesnej Szkole w 1963 roku. Poczet sztandarowy stanowili absolwenci Technikum: pan Jerzy Wysocki – chorąży oraz panie Danuta Gabriel i Anna Kozłowska – asysta.

Jako pierwsza, głos zabrała v-ce dyrektor ZSMEiE – pani Renata Gac, która powitała imiennie przybyłych na uroczystość członków rodziny Pana Dyrektora Lipkowskiego: panią Magdalenę Górzyńską – córkę Dyrektora wraz z mężem Bogdanem oraz pana Krzysztofa Lipkowskiego – syna Dyrektora. 

W dalszej kolejności powitała pana Jerzego Wiewiórskiego – emerytowanego v-ce dyrektora Szkoły, pana Władysława Sawryckiego, panie Marię Macinę-Kmiecikowską i Annę Kozłowską – emerytowane nauczycielki i jednocześnie absolwentki szkoły, panią Danutę Gabriel i pana Jerzego Wysockiego – aktualnie pracujących w Szkole nauczycieli i również absolwentów Technikum, panią Katarzynę Rosińską – kierowniczkę Internatu szkolnego, pana Jerzego Konopińskiego – prezesa Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół ZSMEiE, panią Martę Humienną – prezeskę Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu, panią Lidię Komór – nauczycielkę ZSMEiE i jednocześnie przewodniczącą Rady Szkoły oraz Kacpra Skrzeczynę – przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Pani v-ce dyrektor serdecznie powitała również przybyłych na uroczystość 25 innych absolwentów Szkoły z różnych roczników. 

W dalszej części głos zabrał prezes ANIRO Sp. z o.o. w Toruniu i absolwent Szkoły – pan Grzegorz Rumiński, który przedstawił ,,Wspomnienie poświęcone życiu i dokonaniom mgr Feliksa Lipkowskiego – dyrektora Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Toruniu w latach 1955-75”, opracowane przez prezesa Stowarzyszenia – pana Jerzego Konopińskiego.

Centralnym i najważniejszym punktem uroczystości było odsłonięcie wizerunku Dyrektora Feliksa Lipkowskiego. Aktu tego dokonali:

  • Pani Magdalena Górzyńska – córka
  • Pan Krzysztof Lipkowski – syn
  • Pani Renata Gac – v-ce dyrektor ZSMEiE
  • Pan Tadeusz Kwiatkowski – fundator portretu i przedstawiciel absolwentów.

Następnie głos zabrał pan Krzysztof Lipkowski, który w imieniu rodziny podziękował organizatorom uroczystości za jej przygotowanie i podniosłą realizację, a Szkole, jej nauczycielom i uczniom, życzył dalszego rozwoju i sukcesów.

Jako ostatni głos zabrał prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół ZSMEiE – Jerzy Konopiński, który odczytał „Uchwałę Wspólną nr 1/23 Rady Szkoły oraz Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu z dnia 9.02.2023 r. w sprawie uhonorowywania osoby i upamiętniania dokonań mgr Feliksa Lipkowskiego – dyrektora Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w latach 1955-75”, na mocy której delegacja Szkoły, Stowarzyszenia, absolwentów i członków rodziny Dyrektora odwiedzać będzie Jego grób, czyniąc z tego działanie tradycyjne.              

Ostatnim elementem oficjalnej części uroczystości było wyprowadzenie sztandarów szkolnych, po czym uczestnicy spotkania przeszli do budynku Internatu na uroczysty obiad. Po posiłku, przy kawie, doszło do ożywionych rozmów, dyskusji i wspomnień związanych z funkcjonowaniem Szkoły i doświadczeniami uczniów z czasów, gdy funkcję dyrektora pełnił mgr Feliks Lipkowski.

Na koniec, liczba grupa osób obecnych na uroczystości, udała się na cmentarz przy ulicy Gałczyńskiego, gdzie zapalono znicze na grobie Feliksa Lipkowskiego oraz Jego żony Haliny Lipkowskiej – nauczycielki historii w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w latach 1949-1976.

Podniosła uroczystość odsłonięcia wizerunku mgr Feliksa Lipkowskiego, może i powinna stać się asumptem do budowania wzorca osobowego wybitnego organizatora i pedagoga w indywidualnej i społecznej świadomości nauczycieli i uczniów, zinternalizowania go i stosowania w praktyce szkolnej.

Uroczystość prowadził – Adrian Weredycki – nauczyciel matematyki w ZSMEiE.

Tekst: Jerzy Konopiński
Zdjęcia: Krzysztof Szmit

Poniżej fotorelacja z wydarzenia:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.